Człowiek składa się aż w 70% z wody – mówi się, że powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi regularnie około 2 litrów wody dziennie. Czy jest to duża ilość? Tak tylko się wydaje.

Woda niezaprzeczalnie jest źródłem życia. Mało osób wie o tym, że jedząc różne potrawy czy też pijąc zioła, w pewnym stopniu nawadniamy nasz organizm. Równie mało osób wie, jak zbawienny wpływ na narządy wewnętrzne, ma przez wielu niedoceniana woda.

Bez wątpienia jest ona niezbędna do prawidłowego trawienia i termoregulacji, bierze udział w przebiegu funkcji wydalniczych i oddechowych, jak i ma znaczący wpływ na usprawnienie procesów metabolicznych. Woda usuwa toksyny i szkodliwe substancje z organizmu, działa również korzystnie na nasz mózg. Mózg składa się w około 83 % z wody, więc niewystarczające dostarczanie jej do organizmu, w bardzo dużym stopniu wpływa na zaburzenia pamięci i koncentracji. Woda chroni narządy wewnętrzne, szczególnie warto wspomnieć o tym, że stymuluje pracę serca, aby najważniejszy mięsień w naszym organizmie funkcjonował bez zarzutu.

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek jest niemożliwe bez wody. Bez wystarczającego nawodnienia nerki muszą ciężej pracować, aby dokonać filtracji tego, co powinniśmy wydalić, a tego, co powinno zostać w naszym organizmie. Brak odpowiedniej ilości wody, powoduje powstawanie kamieni, co może znacznie pogorszyć stan zdrowia i doprowadzić do niemałych problemów zdrowotnych.

Brak wody powoduje zagęszczenie krwi i zmniejszenie jej płynności, co skutkuje wzrostem ciśnienia. Jest to prosta droga do nadciśnienia, które ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wiele osób sugeruje również, że odwodnienie powoduje pogorszenie pracy tarczycy, co może skutkować jej zapaleniem, a nawet doprowadzić do niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu.

Brak wody często doprowadza do zakażeń układu moczowego, co obrazuje, jak istotny wpływ ma odpowiednie nawodnienie na układ moczowy.
Prosta rada – zamiast leczyć choroby związane z odwodnieniem, lepiej im skutecznie zapobiegać.