fbpx

Nawodnienie

Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Chcesz być zdrowy mieć dobrą kondycję fizyczną i umysłową być wesołym i pozbyć się różnych dolegliwości? po prostu… NAWADNIAJ PRAWIDŁOWO SWÓJ ORGANIZM

Na pewno już wiecie że wraz z wiekiem ilość wody w organizmie człowieka zmniejsza się. Gdy przychodzimy na świat zawartość wody w naszych ciałach stanowi około 86% masy i tak jest do 1 roku życia. Z upływem lat procentowa zawartość wody zmniejsza się stopniowo i gdy jesteśmy już seniorami jej ilość w naszych ciałach to już tylko 50 %. Dorosły człowiek może przeżyć bez jedzenia kilkadziesiąt dni ale bez wody wytrzymamy już tylko dni kilka dlatego powinniśmy uzupełniać wodę codziennie.

Czy wiesz że?

Oprócz wielu różnych substancji woda jest niezbędna do tego by nasze organizmy funkcjonowały prawidłowo.

Odgrywa fundamentalną rolę zarówno w procesach przemiany materii jak również trawienia.

Woda jest odpowiedzialna za dostarczanie substancji odżywczych do komórek oraz utrzymuje odpowiednią ilość krwi w organizmie.

Woda reguluje temperaturę ciała, dzięki wydalaniu jej w formie potu schładzamy nasze ciała oraz wydalamy toksyny.

Ból głowy jest często spowodowany wypijaniem zbyt małej ilości wody i fakt ten został niedawno dowiedziony przez świat naukowy. Jest to jeden z sygnałów ostrzegających nas przed odwodnieniem.

Uzupełniać wodę należy nie tylko przy podwyższonej temperaturze otoczenia lecz również na skutek zwiększonego wydatku energetycznego w bardzo niskich temperaturach oraz podczas wysiłku fizycznego kiedy wodę tracimy wraz z potem jak również przechodząc na wysoko błonnikowe diety kiedy to wodę tracimy wraz z wydalaniem kału.Na dużych wysokościach i w miejscach o obniżonej wilgotności powietrza również zwiększa się zapotrzebowanie na H2O.

Gdy uprawiamy sporty powinniśmy zwiększyć ilość wypijanych płynów o około 0,5/dobę

Tracimy wodę w dużych ilościach będąc na przysłowiowym „kacu” po spożytym alkoholu jak również przy biegunkach, zaparciach oraz wymiotach spowodowanych często chorobą lub zaburzeniami w pracy organizmu.

Pamiętaj że wodę również tracisz z oddechem oraz przez pory skórne i nie jesteś wielbłądem który potrafi zmagazynować zapasy H2O więc musisz dostarczać ją stale do organizmu nie tylko w formie cieczy ale również w postaci owoców i warzyw.

Objawu i skutki odwodnienia

Gdy tracimy 2-3 % wody pojawiają się pierwsze objawy odwodnienia:

 

  • osłabienie organizmu
  • uczucie zmęczenia i znużenia
  • bóle głowy
  • zaburzenia świadomości
  • problemy z koncentracją
  • opóźniony czas reakcji
  • brak apetytu
  • przykurcze mięśni
  • zaczerwienienie skóry

Gdy odwadnianie się pogłębia

  • wysychanie spojówek i błon śluzowych
  • zaparcia
  • problemy gastryczne
  • uszkodzenia organów wewnętrznych

Obniżenie wydalania moczu niesie ze sobą niebezpieczeństwo zatrucia organizmu poprzez toksyny pochodzące z metabolizmu białek najczęściej kreatyninę i mocznik.

Mocz przy niedoborze wody ma barwę ciemnego soku jabłkowego i bardzo charakterystyczną nieprzyjemną woń.


Prawidłowy kolor moczu to odcień słomkowy oraz słaby zapach

CZŁOWIEK NIE WIELBŁĄD … NAPIĆ SIĘ MUSI !

Objawu i skutki odwodnienia

Jedynie częste picie wody w małych ilościach stwarza warunki ku prawidłowemu nawodnieniu organizmu. Niestety jak przysłowiowy wielbłąd nie jesteśmy w stanie magazynować wody na dłużej a picie wody w dużych ilościach na raz prowadzi do obciążenia nerek oraz układu krążenia.

 

Również picie wody tylko wtedy gdy odczuwamy pragnienie nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż organizm po przyjęciu dużej ilości wody w krótkim czasie będzie potrzebował kilku godzin a w niektórych przypadkach nawet dni aby mógł odbudować jej zasoby.

Ile trwać będzie nawodnienie zależy od tego jakie organy lub tkanki utraciły najwięcej wody.


Najdłużej powracają do kondycji po odwodnieniu mięśnie oraz skóra.

Podaż wodna

Wydalamy wodę w ilości do 700 ml dziennie wraz z oddechem oraz poprzez skórę, dodatkowych 100 ml pozbywamy się z kałem a z moczem znika około 1500 ml ponadto 200 ml podczas pocenia się.

 

Organizm dorosłego człowieka potrzebuje tyle wody ile jej traci w ciągu doby czyli pomiędzy 2 a 2,5 litra.
Dodatkowo podczas chorób czy gorączki tracimy dodatkowe cenne mililitry H2O.

 

Zaleca się aby uzupełniać płyny w proporcji 30 ml na kilogram masy ciała co oznacza mniej więcej 1,5 do 3 litrów na dobę.
Co najmniej litr powinien być odpowiednią wodą niegazowaną reszta może być w postaci naturalnych soków ,warzyw owoców czy naparów.