Woda jest najważniejszym płynem na świecie, który w naszym życiu jest niekwestionowanie niezbędny do funkcjonowania. Jest ona idealnym zamiennikiem dla słodkich i gazowanych napojów, jednak coraz mniej osób po nią sięga, nie wiedząc, że ma to niezaprzeczalnie szkodliwy wpływ na zdrowie.

Chociaż spotykamy ją na każdym kroku, można powiedzieć, że woda wodzie nierówna. Obecnie prym wiodą mineralne i źródlane, lecz my często sięgając na półkę, nie zwracamy uwagi na to, którą z nich wybieramy. Niesłusznie. Przy wyborze wody zawsze powinniśmy kierować się tym, jaki jest stan naszego zdrowia.

Określenie “woda mineralna” powstało w 1912 r. w hydrogeologii i balneologii dla wód, które zawierały powyżej 1000 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych i ten limit mineralizacji był tylko umowną wielkością. W dzisiejszych czasach wodą mineralną jest po prostu określana woda, która z powodu swojego wielomineralnego składu chemicznego, korzystnie wpływa na funkcje fizjologiczne naszego organizmu.

Woda źródlana znana była od zawsze, jest najczęściej wodą nisko-zmineralizowaną, której zawartość składników wynosi około 200-500 mg/dm3.

Woda mineralna

Woda mineralna ma korzystny wpływ na organizm człowieka – jest twardsza, ma intensywniejszy smak i dostarcza znaczną ilość niezbędnych składników, takich jak potrzebny dla naszego funkcjonowania i zdrowia sód, magnez i wapń. Osoby, które są aktywne fizycznie, prowadzą intensywny tryb życia, mają problemy z potliwością i z zaburzeniami trawiennymi, powinny ją pić ją jak najczęściej. Osoby, które często przebywają w wysokich temperaturach, również powinny wybierać wodę mineralną. Jednak ten rodzaj wody – w nadmiarze – może powodować kamienice nerkową poprzez nadmiar kumulacji biopierwiastków. Może ona też doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie i wzrostu ciśnienia krwi. Dlatego, powinniśmy ją spożywać z umiarem i na pewno nie codziennie.

Woda źródlana

Woda źródlana jest najbardziej uniwersalna i bezpieczna, jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci, osób starszych i cierpiących na problemy z nadciśnieniem jak i chorobami nerek. Jest ona znacznie łagodniejsza w smaku, delikatniejsza, jak i doskonale nadaje się do przyrządzania potraw i gotowania wody na kawę lub herbatę. Nie zmienia ona smaku posiłków i nadaje się również do rozcieńczania soków i zup. Wodę źródlaną może pić praktycznie każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku.

Która woda jest lepsza?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wybór wody jest kwestią indywidualną, na którą wpływ ma stan zdrowia, jest również kwestią preferowanego smaku. Mimo wszystko zawsze należy pamiętać, że woda mineralna w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia, a woda źródlana jest zawsze uniwersalna i na pewno nie jest złym wyborem do codziennego spożycia.